“Potłuczona filiżanka”, Anna Kasiuk

„Potłuczona filiżanka”, opisuje potęgę miłości, lecz nie w przejaskrawionym słodko – mdlącym świetle. To raczej wspólna walka i poświęcenie. To manifest matczynego oddania. To wiara. To zaufanie. To zjednoczenie. To ciągłe upadanie i podnoszenie się.

Anna Kasiuk wciąga czytelnika w nieznany świat intensywnych doznań; mrocznych zakamarków umysłu; nieustannej walki o choćby chwilowe uczucie ukojenia, równowagi.

Sonia — kiedyś pogodna i otwarta. Teraz delikatna, krucha. Wpada w głęboką rozpacz, po przeżyciu rozczarowania miłosnego. Te wydarzenia wpędzają ją  w schizofrenię.

Jej życie przeradza się w nieustający pościg za poczuciem harmonii, kojącego dobrostanu, bezpiecznej samotności. Jej zmysły odbierają otoczenie intensywniej. Odczuwa dotkliwie każdy bodziec. Dotyk i bliskość stają się dla niej torturą. Niepozorne odgłosy są w jej uszach nieznośnym hałasem.

Wytchnienie zapewnia jej spokój lasu, bliskość natury, odosobnienie. Buduje swój własny wyobrażony świat, by zapewnić sobie bezpieczeństwo.

Z chorobą pomaga jej walczyć mama – Magda. To ona wspiera dziewczynę
i chroni przed światem. Walczy o każdą chwilę wytchnienia dla Soni.

Pomimo że jest psychiatrą i schizofrenia jest dla niej codziennością, ciężko przeżywa stan własnej córki. Trudno jej działać, zachować profesjonalny dystans. Trudno jej poskładać rozpadające się życie. Jako matka, jako żona, czuje się osamotniona w tej nierównej walce o szczęście.

Problemy rodzinne, skrzętnie zamiatane pod dywan, dodatkowo komplikują ich sytuację. Potęgują w Magdzie poczucie rozczarowania, niezrozumienia, pustki. Sprawiają jej ból.

W życiu Soni natomiast pojawia się Michał. Wrażliwy i uczciwy kolega ze studiów. Jego obecność bulwersuje życie dziewczyny.

Czy będzie w stanie przedostać się do jej mrocznego świata?

Czy uda mu się wyciągnąć ją ze szponów schizofrenii?

Czy Sonia uwierzy w szczerość jego uczuć?

Autorka wpuszcza nas do świata przepełnionego, bogactwem uczuć i skrajnie różnych emocji. Czasem kruchych, ulotnych, a czasem potężnych – wyniszczających.

Książka wciąga bez reszty do nieznanego nam świata doznań. Pobudza zmysły. Zachwyca bogatymi, wyrazistymi opisami. Jest niesamowicie poruszająca. Po jej przeczytaniu pozostaje w sercu, taka świadomość kruchości, ulotności życia
i bliskich relacji rodzinnych. Taka potrzeba zatroszczenia się o to, co dla nas najważniejsze.

autorka: Marta Hajduk, Content writer. Pisarka i projektantka tekstów, https://martahajduk.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *